Dołącz do nas naFacebooku

Opis projektu

W kwietniu 2017 roku zakończyliśmy program wszczepu stymulatorów centralnego układu nerwowego (sznura tylnego). Projekt był realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie i Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, we współpracy z japońskimi profesorami z Fujita Health University.
 
Jesienią 2015 roku nasza Fundacja zorganizowała międzynarodową konferencję naukową, podczas której gościliśmy najznakomitszych naukowców i lekarzy z Japonii, Niemiec, Belgii i Polski (więcej na www.akogo.pl/konferencja). Efektem wykładów jest projekt przeprowadzenia w Polsce zabiegów wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (sznura tylnego). Takie operacje do tej pory były wykonywane wyłącznie w Japonii, a dają znakomite rezultaty: przeprowadzono ponad 300 zabiegów, a ponad 60% pacjentów w śpiączce po wszczepieniu stymulatora odzyskało świadomość!
W maju 2016r.  gościliśmy Prof. Isao Moritę z Japonii, który przeprowadził w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie 4 pokazowe operacje wszczepu stymulatora osobom w śpiączce i przekazał wiedzę polskim medykom, którzy kontynuują projekt pod kierownictwem prof. Wojciecha Maksymowicza. Do zabiegów są kwalifikowani pacjenci w śpiączce (z minimalną świadomością), u których dotychczasowa neurorehabilitacja nie była wystarczająca do wybudzenia ze śpiączki. Polska jest drugim na świecie krajem, gdzie tego typu zabiegi są wykonywane.
Opisywane zabiegi mają w naszym kraju charakter eksperymentalny. Otrzymaliśmy zgodę komisji bioetycznej w sumie na 15 wszczepów, koszt jednego zabiegu wyniósł ok. 60 tys zł. (badania diagnostyczne, stymulator, operacja, pobyt pacjentów w szpitalu, etc.). Całość projektu jest finansowana przez naszą Fundację, stymulatory dla pierwszych operowanych pacjentów nieodpłatnie przekazał ich producent - Boston Scientific Polska.
 
Obecnie zbierane są dane dotyczące skuteczności tej metody oraz przygotowywane jest podsumowanie i publikacja naukowa. W najbliższym czasie podejmiemy starania, aby tego typu wszczepy zostały zarejestrowane przez Ministerstwo Zdrowia jako procedura medyczna dostępna dla każdego potrzebującego pacjenta oraz o uzyskanie finansowania tej procedury ze środków NFZ.

„Przeczytaj artykuł prof. Tetsuo Kanno - Stymulacja Grzbietowego Odcinka Kręgosłupa w Utrzymującym się Stanie Wegetatywnym (PVS)