Dołącz do nas naFacebooku

Wszczepy stymulatorów

Projekt wszczepu stymulatorów centralnego układu nerwowego (sznura tylnego) jest realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie i Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, we współpracy z japońskimi profesorami z Fujita Health University.

Karty świąteczne

Nieś pomoc najbardziej potrzebującym, zakupując kartki świąteczne z logo Fundacji "Akogo?". Przekazując część dochodu ze sprzedaży kart wspierasz działania Fundacji "Akogo?" i kliniki "Budzik".

O Fundacji Akogo?

FUNDACJA "AKOGO?" została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim).

Celem Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka – Centralnym Szpitalu Dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają.

W klinice pacjent jest leczony i rehabilitowany nawet do 15 miesięcy po wypadku, według indywidualnego programu, który ustalają wspólnie lekarze, rehabilitanci i rodzice.
Spiączka to poważny problem społeczny, który dotyka nie tylko chore dzieci, ale całe ich rodziny, ludzie czują się osamotnieni, chowają się bezradnie po domach, często dochodzi do tragedii. Nie jesteśmy nastawieni na pomoc indywidualną – bo takie fundacje już istnieją.

Naszym celem jest stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej, drogiej hospitalizacji i neurorehabilitacji. Od początku naszego istnienia wspieraliśmy Oddział rehabilitacji neurologicznej Centrum Zdrowia Dziecka, przy którym powstała Klinika.

Projekt Kliniki "BUDZIK", wymagał stworzenia od podstaw procedur prawno - organizacyjnych i wzorca medyczno - rehabilitacyjnego.

Projekt budynku Kliniki "BUDZIK" opracował charytatywnie zespół projektantów reprezentowany przez architektów Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego.
Fundacja "AKOGO?" działa na różnych płaszczyznach. Pomagamy rodzicom zdobyć informacje w zakresie schorzeń neurologicznych, skomunikować się z fachowcami, autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami.

Prowadzimy działalność społeczno-edukacyjną, popularyzując wiedzę, sygnalizując skalę problemu, a także propagujemy nowe rozwiązania medyczne i rehabilitacyjne oraz walczymy o nowe procedury medyczne. Staramy się jednoczyć różne środowiska, firmy i ludzi, którzy zwykle ze sobą konkurują, ale dla spełnienia tego celu łączą się ze sobą. Działając razem, w jednej sprawie, chcemy zamanifestować naszą postawę, opowiadającą się po stronie cywilizacji życia, a nie śmierci.

Statut Fundacji - do pobrania

Klinikę "BUDZIK" dedykujemy
Janowi Pawłowi II.
Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w naszych planach i poczynaniach.

W latach 2009 do 2012 dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia prowadziliśmy program psychologiczny - “Program wsparcia i szkolenia oraz doszkalania nieprofesjonalistów zajmujących się udzielaniem pomocy mającej na celu poprawę funkcjonowania dzieci po urazach mózgu oraz z upośledzeniem umysłowym”.
Uruchomiliśmy specjalną linię wsparcia psychologiczno-informacyjnego, dla opiekunów osób w śpiączce, z terenu całej Polski.

Stworzyliśmy od podstaw w naszym kraju (wraz z Ministerstwem Zdrowia), program medyczno - neurorehabilitacyjny dla pacjenta w śpiączce. W kwietniu 2011r. otrzymaliśmy rekomendację Prezesa Agencji Ocen Technologii Medycznych , w sprawie zakwalifikowaina świadczenia opieki zdrowotnej - "Program wybudzania dzieci ze śpiączki w fazie B", jako świadczenia gwarantowanego.

W dniu 20 czerwca 2012 roku na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzający do wykazu świadczeń gwarantowanych, świadczenie o nazwie: "Wybudzanie dzieci ze śpiączki w Fazie B". W rozporządzeniu zawarty jest zakres procedur realizowanych w ramach świadczenia, warunki jakie powinni spełniać świadczeniodawcy, kryteria kwalifikowania pacjentów do programu oraz kryteria wyłączenia z programu.
Program medyczny zawarty w rozporządzeniu, stworzony wspólnie przez Fundację "Akogo?" i Ministerstwo Zdrowia, jest podstawą funkcjonowania Kliniki "Budzik".

7 grudnia 2012 roku odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie pierwszej w Polsce kliniki "Budzik", przyjęcie pierwszych pacjentów miało miejsce w lipcu 2013 roku.