OŚWIADCZENIE | Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?
 

OŚWIADCZENIE

Z przykrością odbieramy informacje zawarte w artykule pt. "Eksperymenty medyczne na płodach? Ministerstwo Zdrowia o sprawie prof. Maksymowicza", opublikowanym w dziale  ONET WIADOMOŚCI w dniu 13 kwietnia 2021 roku, o godzinie 11:02, którego źródło stanowi artykuł Jakuba Szczepańskiego pt. "Prof. Wojciech Maksymowicz dla INTERII: Szukają na mnie haków".   

Niepokojące jest połączenie w tym artykule wypowiedzi rzecznika Ministra Zdrowia o badaniu dokumentacji eksperymentów medycznych w dziedzinie neurochirurgii z lat 2013-2020, wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, pod nadzorem prof. W. Maksymowicza, które według rzecznika MZ Wojciecha Andrusiewicza dotyczą „bardzo delikatnej materii, dotyczącej płodów”, a wynikają z informacji powziętych przez Ministerstwo Zdrowia cyt. „o możliwym bardzo nieetycznym – to jest delikatnie rzecz ujmując – postępowaniu na uniwersytecie” z informacją, że cyt. „badania medyczne prowadzone przez prof. Wojciecha Maksymowicza i jego zespół na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim były wykorzystywane przy leczeniu pacjentów kliniki "Budzik" założonej przez Fundację "Akogo?" Ewy Błaszczyk."

To przypadkowe lub nieprzypadkowe połączenie informacji sugeruje, że rzekome, niepotwierdzone eksperymenty medyczne dotyczące płodów były wykorzystywane przy leczeniu pacjentów kliniki „Budzik” założonej przez Fundację "Akogo?" Ewy Błaszczyk. 

Oświadczamy, że od wielu lat współpracujemy z prof. Wojciechem Maksymowiczem oraz Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim i jesteśmy wdzięczni za ogromny, charytatywny wkład wiedzy i umiejętności przy leczeniu pacjentów w śpiączce.  W latach 2015-2017 we współpracy z wymienionymi podmiotami w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadziliśmy 15 zabiegów wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (sznura tylnego).  Zabiegi były możliwe dzięki pozyskaniu unikalnego know-how japońskich profesorów Isao Morita i Tetsuo Kanno z Fujita Health University. Takie operacje do tej pory były wykonywane wyłącznie w Japonii, a dają znakomite rezultaty: przeprowadzono ponad 300 zabiegów, a ponad 60% pacjentów w śpiączce, po wszczepieniu stymulatora, odzyskało świadomość.  Do zabiegów zakwalifikowani zostali pacjenci w śpiączce (z minimalną świadomością), u których dotychczasowa neurorehabilitacja nie była wystarczająca do wybudzenia ze śpiączki. Polska jest drugim na świecie krajem, gdzie tego typu zabiegi były wykonywane.
Opisywane zabiegi miały w naszym kraju charakter eksperymentalny i zostały przeprowadzone na podstawie zgody komisji bioetycznej.  Żadnego z tych zabiegów nie można połączyć ani skojarzyć z jakimikolwiek „eksperymentami medycznymi na płodach”, co sugeruje tytuł artykułu. 

Przez 20 lat istnienia Fundacji aktywnie działamy w celu ochrony życia ludzi często skazanych na niepełnosprawność lub śmierć, przez brak odpowiednich metod leczenia.  Udało nam się wybudzić w tym okresie 80 pacjentów w klinice "Budzik" dla dzieci, w Warszawie i 28 pacjentów w klinice "Budzik" w Olsztynie.  Po sukcesie w leczeniu, terapii dzieci i młodzieży, podjęliśmy działania na rzecz dorosłych.  Aktualnie budujemy Klinikę "Budzik" dla dorosłych, na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.  Dlatego, przywoływanie naszej Fundacji w kontekście jakichkolwiek zarzutów braku etyki jest dla nas szczególnie przykre.

Wyrażamy też stanowczy sprzeciw rozpowszechnianiu fake newsów, plotek i manipulacji, które nagminnie zdarzają się w rzeczywistości medialnej ostatnich lat. 

Z poważaniem
Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?"