OBCHODY DNIA PACJENTA W ŚPIĄCZCE! | Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?
 

OBCHODY DNIA PACJENTA W ŚPIĄCZCE!

W tym roku, już po raz 7 obchodzimy święto naszych podopiecznych.
23 listopada 2012 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia 18 kwietnia Dniem Pacjenta w Śpiączce.
Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sytuację takich pacjentów i zrozumienie ich potrzeb.
Wszystkim osobom w śpiączce życzymy zdrowia, a ich najbliższym sił do walki o ich „powrót”.
Przy tej okazji kierujemy najserdeczniejsze wyrazy wdzięczności  na ręce lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, terapeutów i opiekunów, którzy na co dzień wspierają i pielęgnują „śpiących”.
Główne uroczystości odbędą się - w ten szczególny dzień (Wielki Czwartek) - w Klinice „Budzik” dla dzieci, przy CZD w Warszawie.
 
Mózg ludzki to zagadka, również dla specjalistów najwyższej klasy. To, czy pacjent obudzi się ze śpiączki, nigdy nie jest z góry przesądzone, a "cudowne" przebudzenia potrafią zaskoczyć także lekarzy. Rocznie w Polsce notuje się nawet pół tysiąca przypadków zapadnięcia w przedłużającą się śpiączkę, w większości w wyniku wypadków komunikacyjnych, udarów mózgu czy podtopień. Budzą się, niestety, nieliczni. O ile w przypadku dzieci można starać się o miejsce chociażby w Klinice Budzik (założonej przez aktorkę Ewę Błaszczyk), gdzie mali pacjenci leczeni są na najwyższym, europejskim poziomie i gdzie miało już miejsce kilka wybudzeń (mimo niepewnych rokowań), o tyle opieka nad osobami dorosłymi w przedłużającej się śpiączce to poważny problem. Szpitale nie mają podstaw do zatrzymywania takich pacjentów na oddziałach, rodziny są więc pozostawione same sobie. Co się jednak zaczyna zmieniać i pojawiają się miejsca, w których wybudzani są także dorośli - np. kilka zakontraktowanych przez NFZ łóżek w Częstochowie. Placówka niedawno ogłosiła, że ma już na koncie pięć wybudzeń osób dorosłych - to ogromny sukces!
Świat Zdrowia, 1 kwietnia 2019 r./nr 3/str. 7