PODARUJ WIERSZ | Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo?
 

PODARUJ WIERSZ

PODARUJ WIERSZ - akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Dzisiaj przekazaliśmy wiersze, dla naszych podopiecznych – pacjentów Kliniki „Budzik” dla dzieci. Wiersze przepisali uczestnicy festiwalu literackiego Miasto Poezji, w ramach akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”. Wszystkim małym i dużym Poetom serdecznie i ciepło dziękujemy.

"Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.

Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz" ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego", do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni."